wpis archiwalny
Data wyjazdu: sobota, 16 marca 2013
Data przyjazdu: sobota, 16 marca 2013
Termin zgłoszenia: wtorek, 12 marca 2013
Kierownik: Lesław Karst
Wpis archiwalny!
Brak możliwości zapisu na wycieczkę
Wyjazd godz. 8.00 z parkingu przy ul. Pogodnej na wysokości hali sportowej. W ramach wpisowego zapewniamy obiad, suchy prowiant należy zabrać we własnym zakresie.
Bardzo prosimy o dokonanie wpłaty wpisowego niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia.
Stołeczne Książęce Miasto Płock – tytuł Płocka używany m.in. w uroczystych dokumentach. Jego stosowanie wynika m.in. z faktu, że w latach 1079–1138 (podczas panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego Płock był stolicą Polski tj. najczęstszą siedzibą tych władców.
Natomiast wcześniej, w okresie panowania pierwszych Piastów Płock jako gród monarszy był jedną z siedzib panującego, m.in. księcia Mieszka I oraz króla Bolesława I Chrobrego, który na płockim Wzgórzu Tumskim wzniósł palatium. W latach 1037–1047 Płock był stolicą samodzielnego mazowieckiego państwa Masława.
Płock jest także historyczną stolicą Mazowsza, będąc jego najstarszym miastem – prawa miejskie uzyskane w 1237 roku – dawną siedzibą książąt mazowieckich oraz najstarszą siedzibą diecezji na Mazowszu ustanowioną w 1075 roku z katedrą płocką, w której znajduje się kaplica królewska wraz z sarkofagiem władców Polski.
W trakcie naszej wycieczki zwiedzimy z przewodnikiem:
1. Romańsko-gotycką Bazylikę Katedralną z grobami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, kilkunastu innych książąt mazowieckich oraz słynnymi drzwiami płockimi
2. Zamek książąt mazowieckich
3. Skarpę wiślaną z rozległą panoramą
4. Muzeum Diecezjalne z cennymi zbiorami sztuki
5. Muzeum Mazowieckie z największym w Polsce działem secesji
6. Rynek z ratuszem
7. Katedrę głównej polskiej siedziby Mariawitów
Lesław Karst